طرز کار پمپ تشک مواج

طرز کار پمپ تشک مواج باید عملکرد مناسبی داشته باشد و تشک مواج را به صورت منظم باد کرده و بستر مناسبی را برای افراد ایجاد کند . تشک های مواج از نمونه تشک های بادی بسیار مناسب است که امروزه به دلیل ساختار بسیار عالی آن ها برای بیماران و کسانی که در خطر زخم بستر هستند استفاده می شود .

شاید این سوال برای بسیاری از افراد پیش بیاید که چرا تشک های بادی معمولی دارای پمپ باد نیستند اما تشک های مواج حتی با داشتن ابعاد کوچکتر و محفظه های باد کم حجم تر دارای پمپ باد هستند . در این مطلب قصد داریم تا شما را با ویژگی های تشک مواج و طرز کار پمپ تشک مواج را به شما توضیح دهیم .

طرز کار پمپ تشک مواج

امروزه معلولین ، بیماران فلج مغزی ، بیماران مبتلا به ضعف عظلانی ، بیماران نخاعی ، افراد مسن ، و بیمارانی چون ام اس ، شکستی های استخوان و … که نمی توانند به خوبی خود را تکان دهند و نیاز به کمک دارند استفاده می شود چرا که این افراد بیشتر از افراد سالم در حالت خوابیده به سر می برند و اگر بستری مناسب برای آن ها فراهم نشود موجب آزردگی خاطر آن ها شده و اذیت می شوند .

لازم به ذکر است که تشک های مواج دارای ساختار متفاوتی هستند و از نظر نوع طراحی و موج های ایجاد شده ممکن است تفاوت هایی را با یکدیگر داشته باشند . به عنوان مثال تشک های مواج از نظر ساختار موج های خود به مدل های زنبوری ، سلولی ، تخم مرغی ، موازی ، مشبک و … تقسیم بندی می شود .

و اما این تشک های مواج در کنار خود پمپ باد برقی دارند که می توانید آن را در کنار تشک مواج حمل کنید . تشک های مواج را می توانید حتی در بیمارستان و بر روی تخت نیز استفاده کرد ، این نوع تشک ها انعطاف پذیری بسیار بالایی دارند به همین دلیل حتی اگر زاویه تخت بیمارستان را تغییر دهید تشک نیز به همان شکل تغییر حالت می دهد . 

طرز کار پمپ تشک مواج

این محصولات را همچنین می توان بر روی زمین نیز استفاده کرد ، بسیاری از مسافرین به دلیل حجم بسیار کم بسته بندی این محصولات و همچنین نرمی و راحتی آن ها با تهیه تشک مواج ، در کمپ های تفریحی و در چادر های مسافرتی از این محصولات استفاده می کنند تا حتی در سفر های دور از خانه نیز بستر مناسبی برای استراحت کردن و خوابیدن داشته باشند .

و اما نوع پمپ ها و طرز کار پمپ تشک مواج در مدل های مختلف ممکن است تفاوت هایی را با یکدیگر داشته باشد ، پس اگر به پمپ باد حساس هستید در هنگام خرید به قدرت پمپ باد و حالت کمپرسوری آن دقت داشته باشید . پمپ باد های کمپرسوری با پمپ های باد معمولی تفاوت دارد .

منظور از پمپ باد کمپرسوری این است که شما می توانید حالت پمپ باد را به حالت کمپرسوری قرار دهید تا به صورت ممتد پمپ باد ، باد داخل تشک را پر و خالی کند در این حالت تشک شما حالت ماساژوری به خود می گیرد و فرد بیمار که قادر به حرکت کردن نیست و یا به سختی تکان می خورد می توانند با قدرت پمپ باد تشک مواج تحرک داشته باشند و اندام هایی که تحت فشار وزن فرد هستند ماساژ ببینند .

طرز کار پمپ تشک مواج

تشک مواج همواره بایستی به پمپ باد متصل باشد تا در هر لحظه فشار باد درون تشک بادی مواج کنترل شود ( میزان باد تشک نبایستی بسیار زیاد باشد چرا که تشک سفت می شود ، همچنین در صورت کم بودن باد تشک مواج عملا محصول بستر نامناسبی خواهد بود ) . در هنگام استفاده مداوم از پمپ باد نگران هزینه های برق نباشید چرا که مصرف انرژی این پمپ ها بسیار کم است .

یک پمپ باد تشک مواج بایستی دارای ویژگی های زیر باشد :

بایستی توزیع باد در لایه های مختلف و شبکه های تشک به خوبی انجام شود .

پمپ باد بایستی جریان باد را در داخل تشک برقرار کند . ( دارای سیستم فشار باشد )

پمپ نباید هوای زیادی را از دست بدهد و همواره با انرژی کمتر هوای تشک را تامین کند .

تشک های مواج همانطور که گفته شد دارای رویه مواج و شبکه ای هستند که در داخل آن ها محفظه های کوچک باد قرار دارد که به یکدیگر متصل هستند ، در این مواقع فرد استفاده کننده در صورت حرکت باعث می شوند تا سلول ها و قسمت هایی که تحت فشار هستند بادشان تخلیه شود و به سلول های کناری ورود پیدا کند در این حالت با کم و زیاد شدن باد فرد استفاده کننده از محصول دیگر در معرض خطر زخم بستر نخواهد بود . در این مواقع نیز پمپ باد هوای خارج شده از تشک را جربان کرده محصول را باد می کند .

طرز کار پمپ تشک مواج

همچنین تشک های مواج تا حد زیادی می توانند از عرق کردن بدن جلوگیری کند ، همانطور که می دانید بدن انسان در حالت خوابیده اگر در یک موقعیت قرار گیرد بدن پس از مدتی عرق می کند و فرد برای جلوگیری از بالا رفتن حرارت بدن در قسمت هایی که با تشک برخورد می کند نیاز دارد تا حرکت کند تا هوا به آن قسمت برسد ، اما در بیماران از کار افتاده و بیماران زخم بستری و کسانی که در معرض آن قرار دارند نمی تواند حرکتی داشته باشند و یا بسیار کم حرکت می کنند در این حالت با جریان بادی که پمپ باد در درون تشک ایجاد می کند و رویه مواجی که این تشک ها دارند باعث می شود تا تهویه هوا به خوبی صورت گیرد و بدن عرق نکند .

به عبارت بسیار ساده تشک های مواج از وارد شدن یک فشار ثابت به یک نقطه ثابت به صورت مداوم و پیوسته جلوگیری می کند چرا که این اتفاق باعث می شود تا بیمار به بیماری زخم بستری نیز دچار شود .

طرز کار پمپ تشک مواج بدین گونه است که این پمپ ها در یک سیکل زمانی مشخص که عمدتا این زمان ۱۰ دقیقه می باشد به صورت یک در میان سول های تشک مواج را باد می کنند ، به عنوان مثال اگر سلول A دارای باد باشد سلول B خالی خواهد بود تا در بدین صورت فشار ثابتی بر روی اندام های بیمار به صورت پیوسته وجود نداشته باشد .

این پمپ ها با اتصال به برق شهری ۲۲۰ ولتی کار می کنند ، نور سبز رنگی که به صورت چشمک زن روشن باشد بدین معناست که پمپ باد در حال کار کردن و باد کردن تشک می باشد ، بر روی پمپ باد درجه ای قرار دارد که توصیه می شود آن را در بالا ترین حد قرار دهید تا تشک بادی با بیشترین میزان باد پر شود ، برای پر شدن این تشک ها حدودا ۱۰ دقیقه ای طول می کشد .

طرز کار پمپ تشک مواج

لازم به ذکر است که پمپ باد بایستی همواره روشن باشد چرا که در غیر این صورت باد تشک خالی شده و نمی توان از آن استفاده کرد . همانطور که اشاره شد نیز مصرف برق این پمپ های باد بسیار کم است . زمان پر شدن تشک های باد همانطور که گفته شد در حدود ۱۰ دقیقه می باشد اما از آن جا که ابعاد تشک ها و همچنین قدرت پمپ باد ها متفاوت است ممکن است زمان پر شدن نیز متفاوت باشد .

پس از پر شدن کامل تشک مواج ، سلول ها به صورت یک در میان ( به عنوان مثال سلول های A ) شروع به خالی شدن می کنند به همین ترتیب نیز پس از مدتی این سلول ها پر شده و دیگر سلول های پر ( به عنوان مثال سلول های B ) شروع به خالی شدن می کنند . تشک ها ممکن است به صورت داینامیک یا استاتیک باشد که این نوع طراحی در تشک های داینامیک وجود دارد .

در صورت کار نکردن پمپ باد نگاهی به فیوز پمپ که در قسمت پشتی قرار دارد بیاندازید و اگر سوخته باشد با تعویض آن می توانید دوباره از پمپ باد استفاده نمایید . برای مشاهده و خرید تشک مواج در طرح ها و ساختار های متنوع می توانید به فروشگاه تهران اینتکس مراجعه نمایید .

1 Comments

  1. اگه پمپ رو از برق بکشیم باد تشک از کجا تخلیه میشه؟ میدونم سوالم خیلی مسخرس ولی میترسم که محفظه تخلیه باد نداشته باشه و بادش زیاد شه و بترکه

Leave a Comment