قایق فایبرگلاس ارزان تر است یا قایق بادی ؟

قایق فایبرگلاس ارزان تر است یا قایق بادی ؟ قایق ها از نمونه وسایل نقلیه آبی می باشد که از آن برای تردد در آب استفاده می شود ، استفاده از قایق ها جنبه های بسیار زیادی دارد اما امروزه بسیاری از افراد با تهیه یا کرایه یک قایق به تفریح کردن می پردازند ، در قدیم الایم از قایق ها برای ماهیگیری و رفت و آمد در رود ها و دریا ها استفاده می شد که به مرور به عنوان تفریح از آن استفاده شد .

بسیاری از افراد قصد خرید قایق دارند اما این سوال برای آن ها پیش می آید که قایق فایبرگلاس ارزان تر است یا قایق بادی ؟ قایق ها از نظر ساختاری و جنس استفاده شده برای ساخت آن ها متفاوت است ، در این میان می توان به قایق های فایبرگلاسی ، قایق چوبی و قایق بادی اشاره کرد ، قایق های بادی از جدید ترین محصولات است که در سال های اخیر روند تولید آن افزایش یافته است .

قایق فایبرگلاس ارزان تر است یا قایق بادی ؟

همانطور که تنوع در قایق های فایبرگلاسی زیاد است می توان در قایق های بادی نیز این تنوع را به وفور مشاهده و خریداری کنید . اما سوال اصلی اینجاست که قایق فایبرگلاس ارزان تر است یا قایق بادی ؟ از آن جا که استفاده از قایق ها جنبه تفریحی پیدا کرد بسیاری از خریداران به دنبال قایق هایی هستند که ارزان تر و مقرون به صرفه تر باشد ، با کمی تحقیق می بینیم که خرید قایق فایبرگلاسی گران تر و خرید قایق بادی مقرون به صرفه تر خواهد بود .

علت گران تر بودن قایق های فایبرگلاسی استفاده از فایبرگلاس می باشد ، فایبرگلاس ها که نوعی کامپوزیت پلیمری هستند که ترکیب الیاف شیشه ، پلیمر و مواد نفتی ساخته شده است که برای مقاومت بیشتر آن از پشم شیشه نیز استفاده شده است . فایبرگلاس بهترین جنس به عنوان عایق حرارتی می باشد که در ساخت بسیاری از عایق های حرارتی استفاده می شود .

قایق فایبرگلاس ارزان تر است یا قایق بادی ؟

استفاده از فایبرگلاس برای ساخت مخازن آب ، اسید و … بسیار کاربرد دارد ، چگالی فایبرگلاس در حدود ۱۸۵۰-۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است به همین دلیل می توان گفت که وزن آن نسبت به حجمی که دارد پایین است . اما به دلیل چگالی بسیار پایینی که فایبرگلاس دارد از آن برای ساخت قایق بادی ، بدنه هواپیما ، بدنه برخی از ماشین ها و اتومبیل های لوکس و … استفاده می شود . زیرا کاهش وزن و سبک بودن بدنه این وسایل نقلیه می تواند بسیار مفید باشد .

البته چگالی فایبرگلاس کمتر از آب بوده و از همین رو برای ساخت قایق های بادی ، کشتی های بزرگ نیز از فایبرگلاس استفاده می شود ، لازم به ذکر است که فایبرگلاس استحکام بالایی دارد و مقاومت آن همچون فلزت می باشد ، اما تنها مشکل آن شکننده بودن در برابر ضربه های سخت و محکم است .

طراحی و همچنین تولید فایبرگلاس در جهت ایجاد قایق هزینه های نسبتا زیادی را دارد که می تواند در قیمت نهایی قایق تاثیر گذار باشد ، همچنین مونتاژ و تولید قایق های فایبرگلاسی نیز به دلیل استفاده از دستگاه های گران قیمت و سختی کاری که دارد موجب می شود تا قیمت قایق فایبرگلاسی گران تر از سایر قایق ها باشد . البته قایق های تفریحی بسیار مدرن و کلاسیکی نیز ساخته شده اند که قیمت آن ها ممکن است تا چندین میلیارد برسد .

قایق فایبرگلاس ارزان تر است یا قایق بادی ؟

در نقطه مقابل آن قایق های بادی طراحی و تولید شده اند که می توانند از نظر قیمت بسیار ارزان تر و مقرون به صرفه تر باشد ، از آن جا که بسیاری از افراد از قایق ها به عنوان تفریح استفاده می کنند قایق های بادی بهترین گزینه برای آن ها خواهد بود چرا که علاوه بر ارزان بودن ویژگی های بسیار خوب دیگری دارد .

قایق های بادی بدنه ای از جنس وینیل ، پی وی سی و برزنت دارند که مخازن باد شونده قایق را تشکیل می دهند ، برای تقویت برخی از قایق های بادی حرفه ای نیز از کف آلومینیومی ، پلاستیکی و ورق های فایبرگلاس استفاده می شود . قایق های بادی از نظر ساختاری به دو دسته حرفه ای و معمولی تقسیم می شوند که مدل های معمولی آن با استفاده از پارو حرکت می کنند ، اما قایق های بادی حرفه ای قابلیت نصب موتور را بر روی خود دارند .

امروزه حتی از قایق های بادی برای گشت زنی پلیس و گارد ساحلی ، ماهیگیری و … نیز استفاده می شود چرا که ساختار آن ها نیز بسیار مقاوم و استاندارد است . اجناسی چون برزنت و پی وی سی نسبت به فایبرگلاس ارزان تر بوده و همچنین روند ساخت و تولید قایق های بادی راحت تر و ساده تر است به همین دلیل روند تولید قایق بادی ارزان تر و در نتیجه قیمت نهایی قایق بادی ارزان تر خواهد بود .

قایق فایبرگلاس ارزان تر است یا قایق بادی ؟

همانطور که اشاره شد قایق های بادی علاوه بر ارزان بودن برتری های دیگری نسبت به قایق فایبرگلاسی دارد که به صورت مختصر به آن ها اشاره خواهیم کرد .

قایق های بادی محصولاتی کاملا پرتابل هستند ، از آن جا که بیشتر حجم قایق های بادی را باد تشکیل می دهد وزن سبکی دارند همچنین می توانید با خالی کردن باد قایق خود آن را در حجم بسیاری کمی بسته بندی کنید ، به طوریکه می توانید با یک خودرو قایق های بادی خود را حتی در ابعاد بزرگ جابجا و حمل کنید وزن قایق های بادی عمدتا زیر ۵۰ کیلوگرم می باشد . در نقطه مقابل آن قایق های فایبرگلاسی سنگین بوده و به سختی می توانید آن را جابجا کنید . وزن قایق های فایبرگلاسی چند صد کیلوگرم بوده و برخی از قایق های فایبرگلاسی بزرگ به بیش از ۱ تن می رسد .

نگهداری قایق بادی همچنین بسیار ساده تر از قایق های فایبرگلاسی می باشد . بدنه قایق های فایبرگلاسی به دلیل شکننده بودن ، اگر آسیب ببینند به سختی تعمیر می شوند و ممکن است تعمیر و آب بندی آن هزینه بر باشد ، اما قایق های بادی با هزینه بسیار کمی تعمیر شده و حتی شخص خود نیز می تواند با تهیه برچسب تعمیرات قایق بادی ، محصول را تعمیر کند .

قایق فایبرگلاس ارزان تر است یا قایق بادی ؟

البته قایق های بادی بیشتر از قایق های فایبرگلاسی در معرض آسیب دیدگی هستند چرا که فایبرگلاس بسیار مقاوم تر است . قایق های بادی حتی با برخورد با اجسام نوک تیز ، سنگ ریزه ها و وسایل برنده آسیب می بینند اما قایق های فایبرگلاسی ممکن است در برخورد با صخره ها و سواحل سنگی آسیب ببیند .

شما عزیزان می توانید انواع قایق های بادی را در فروشگاه اینتکس به همراه تصاویر و مشخصات مشاهده و مطالعه کنید ، فروشگاه اینترنتی اینتکس بزرگترین فروشگاه قایق بادی در ایران است که می توانید محصولات خود را با ضمانت و با قیمت مناسب خریداری کنید . خریداران گرامی می توانید محصولات خود را به صورت اینترنتی ، تلفنی و حضوری فروشگاه خریداری نمایید .

Leave a Comment