معایب ساخت استخر سیمانی و بتنی

استخر ها از پر طرفدار ترین محیط ها برای تفریحات آبی هستند که می توان به راحتی به آن ها دسترسی داشت ، امروزه در سراسر شهر ها و حتی در محله های کوچک می توان استخر های عمومی را جهت تفریح و آبتنی پیدا کرد ، اما با این وجود بسیاری از افراد سعی بر این دارند تا استخر هایی برای خود داشته باشند به همین دلیل نیز اقدام به ساخت استخر خانگی می کنند ، اما بسیاری از افراد دیگر قبل از اجرا طرح های خود شروع به کسب اطلاع از معایب ساخت استخر سیمانی و بتنی می کنند .

استخر های سیمانی و بتنی از رایج ترین نوع استخر ها می باشند که بیشتر افراد علاقه به ساخت آن ها دارند چرا که ممکن است به نسبت دیگر استخر ها زیبا تر و شیک تر باشند و بتوانند نمای خانه را در عین فراهم کردن بستر برای تفریحات آبی ، زیبا تر و جذاب تر کند ، اما فارغ از جنبه های خوب ساخت استخر معایبی را نیز به همراه دارد که شاید برخی از شما از آن بی اطلاع باشید .

هر وسیله ، دستگاه و … علاوه بر مزایایی که به همراه دارد معایبی را نیز به همراه دارد که استخر های بتنی و سیمانی نیز از این قاعده مستثنی نیست و چه بسا معایبی بعضا مهم و ساده دارد که بهتر است قبل از اقدام به ساخت آن ها را در نظر بگیرید تا بتوانید بهترین تصمیم را گرفته و بتوانید یک استخر ایده آل را برای خود داشته باشید .

هزینه ساخت استخر بتنی و سیمانی

مهم ترین عیب ساخت استخر بتنی و سیمانی هزینه طراحی و احداث آن است ، همانطور که معقول است هر چه هزینه زیادی را برای ساخت استخر بتنی و سیمانی خود خرج کنید به مراتب محصول و پروژه بهتری را خواهید داشت و بدون شک استخری با کیفیت بالا تر و با عیب های کم تر را برای خود ایجاد خواهید کرد ، اما با کمی تامل می توان دید که هزینه هایی که برای ساخت این نوع استخر ها صرف می شود به مراتب بسیار زیاد است و همین موضوع ممکن است بسیاری از افراد را از ساخت استخر های خانگی با بدنه سیمانی و بتنی پشیمان کند .

معایب ساخت استخر سیمانی و بتنی

برخی با این تصور که می توان با هزینه کم نیز استخر های بتنی را ساخت اقدام به ساخت استخر بتنی و سیمانی با مصالح و امکانات کمتر می کنند ، اما لازم است بدانید که در پایان چنین پروژه ای نبایستی انتظار بسیار خوبی از استخر داشته باشید چرا که بعدا از ساخت چنین استخر های ساده ای پشیمان خواهید شد ، پس پیشنهاد می کنیم که اگر پول کافی برای ساخت یک استخر سیمانی یا بتنی ندارید به هیچ عنوان اقدام به ساخت استخر نکنید .

با یک حساب سر انگشتی می توان به راحتی اقدام به برآورد هزینه ساخت استخر بتنی و سیمانی کنید ، به طور حتم برای ساخت این نوع استخر ها نیاز به مصالح زیادی می باشد چرا که بایستی پی ریزی و قالب بندی مناسبی را برای بستر استخر فراهم کنید ، که ممکن است برای اینکار مصالح زیادی را استفاده کنید ، برای اجرای چنین پروژه ای نیاز است تا مهندس ناظر و تعدادی کارگر را برای ساخت استخر به خدمت بگیرید که آن ها نیز حقوق بگیر خواهند بود و نیاز است که مبالغی را برای آن ها نیز در نظر بگیرید .

نکات لازمی که بایستی توسط برخی از کارکنان مانند بتن ریز انجام شود تا عایق بندی به درستی صورت بگیرد که در غیر این صورت می تواند خسارت هایی را در آینده به استخر وارد کند .

نگهداری و مراقبت از استخر بتنی و سیمانی

شاید بسیاری از افراد از این عیب بزرگ یعنی سختی و هزینه نگهداری و مراقبت از استخر بتنی و سیمانی غافل باشند اما لازم است بدانید که نگهداری و مراقبت از استخر بتنی و سیمانی ممکن است هزینه هایی را به دنبال داشته باشد که می توان آن را جزء معایب این نوع استخر ها دانست ، به عنوان مثال نیاز است تا هر چند وقت یک بار آب استخر را تخلیه کنید و سرامیک های زده شده در کف استخر را بررسی کنید و آن ها را تعمیر کنید .

همچنین این نوع استخر ها اگر به درستی عایق بندی نشده باشند ممکن است در طول دراز مدت آسیب ببینند و نشتی آب در آن ها وجود داشته باشد ، در این حالت ممکن است ترک هایی بر روی دیواره یا کف استخر حاصل شود که نیاز است آن را مد نظر قرار دهید . برای نگهداری و پاکیزه نگه داشتن این استخر ها نیاز است تا قوی ترین پمپ های تصفیه آب را تهیه کنید تا بتوانید در طول استفاده از آن ها برای تصفیه آب داخل استخر کمک بگیرید .

معایب ساخت استخر سیمانی و بتنی

سیستم لوله کشی و تخلیه آب و دیگر سیستم های ارتباطی آب نیز می توانید هزینه های دیگری را به دنبال داشته باشد که یک مالک بایستی در حفظ آن ها کوشا باشد و زمان هایی را برای تمیز کاری سیستم لوله کشی ، سرویس کردن پمپ تصفیه و تمیز کردن آن ها صرف کند . همچنین برخی از سیستم های کلر دهی به آب استخر نیز وجود دارد که تهیه آن ها نیز می توانید هزینه هایی را به دنبال داشته باشد . خرید نردبان ، محافظ و … نیز می تواند از دیگر هزینه ها باشد که نیاز به مراقبت و نگهداری نیز دارند .

ثابت بودن استخر بتنی و سیمانی

از دیگر معایب استخر های بتنی و سیمانی می توان به ثابت بودن آن ها اشاره کرد ، شما تنها با یک بار احداث استخر دیگر نمی توانید آن را جابجا کنید و یا آن را جمع کنید ، این خصوصیت را می توان جزء معایب ساخت استخر بتنی و سیمانی دانست ، به همین دلیل همواره محل قرار گیری استخر فضای زیادی را اشغال خواهد کرد که این موضوع ممکن است برای کسانی که فضای زیادی را در خانه و ویلای خود ندارند نگران کننده باشد .

به همین دلیل در فصول سرد سال که استفاده از استخر ها به خصوص استخر های روباز کمتر است می تواند بودن یک استخر ثابت بتنی یا سیمانی موجب اذیت و آزار شما شود . همچنین اگر قصد کوچک کردن و یا بزرگ کردن استخر را داشته باشید ممکن است هزینه های دیگری را که به مراتب آن ها نیز زیاد هستند را بپردازید .

با این وجود می توان گفت که میزان عیب های استخر های بتنی و سیمانی می تواند به نسبت هزینه ای که مالک برای ساخت استخر می گذارد تغییر کند ، اگر برای ساخت این استخر ها مشکل مالی ندارید پس می توانید بهترین و لاکچری ترین استخر سیمانی و بتنی را برای خود بسازید و از تمامی عیب ها چشم پوشی کنید چرا که استخر شما با امکانات کامل ایجاد خواهد شد .

اما در کنار این استخر ها ، استخر های پیش ساخته ای با مزایای بسیار زیاد وجود دارند که بسیاری از این معایب را ندارد ، به عنوان مثال استخر پیش ساخته را می توان به صرف هزینه بسیار کم تر خریداری کرد ، با این وجود که بیشتر وسایل و دستگاه های نگهدارنده آن ها نیز به همراه استخر به صورت پکیج به فروش می رسند ، همچنین سیستم لوله کشی و راه اندازی آن ها بسیار ساده تر است .

به طور میانگین یک استخر پیش ساخته بیش از ۷ سال دوام می آورد و بهترین عملکرد را از خود نشان می دهد بدون اینکه نیازی به تعمیر داشته باشد و هزینه هایی را بطلبد ، همچنین این استخر ها نگهداری آسانی دارند و به راحتی می توان آن ها را جابجا کرد ، پس در مواقعی که نیاز نیست می توانید فضای اشغال شده توسط این استخر ها را بازگردانید . برای کسب اطلاع از این نوع استخر ها با فروشگاه intex تماس حاصل فرمایید . امیدواریم که مطلب معایب ساخت استخر سیمانی و بتنی بتواند راهنمایی برای شما دوست داران استخر ها بوده باشد .

Leave a Comment