همه چیز هایی که باید برای خرید چادر کوهنوردی بدانید

چادر کوهنوردی یکی از انواع چادر های مسافرتی حرفه ای می باشد که برای استفاده در آب و هوای کوهستانی مناسب می باشد . برای خرید چادر مسافرتی بایستی به محل استفاده چادر دقت فرمایید چرا که هر یک از این محصولات سفری دارای یک طراحی و آرگونومی ساخت خاصی هستند که باید با در نظر گرفتن محل سفر خود ، چادر مسافرتی مخصوصی را خریداری کنید . یکی از این چادر ها ، چادر های مسافرتی حرفه ای کمپینگ و کوهنوردی است . اما هدف از ارائه این مطلب بررسی ویژگی های چادر کوهنوردی است تا همه چیز هایی که باید برای خرید چادر کوهنوردی بدانید را کسب کنید .

همه چیز هایی که باید برای خرید چادر کوهنوردی بدانید در فاکتور هایی چون جنس بدنه چادر های مسافرتی کوهنوردی ، نوع طراحی و آرگونومی ساخت آن ها ، جنس پایه ها یا همان فریم چادر مسافرتی ، وزن و حجم بسته بندی چادر مسافرتی مناسب برای کوهنوردی ، نوع ساختار فریم یا سازه چادر مسافرتی توجه داشته باشید . زیرا فاکتور های نام برده شده باعث می شود تا هر چادر مسافرتی متمایز از دیگری شود و برای یک نوع آب و هوای خاص قابل استفاده باشد . پس اگر به دنبال خرید چادر کوهنوردی مناسب و ایده آل برای خود هستید در ادامه همراه ما باشید تا همه چیز هایی که باید برای خرید چادر کوهنوردی بدانید را کسب کنید .

همه چیز هایی که باید برای خرید چادر کوهنوردی بدانید

با وجود شرایط محیطی که مناطق کوهستانی و کوه پایه ای دارد بایستی چادر مسافرتی را خریداری کنید که با شرایط موجود در این مناطق سازگاری داشته باشد چرا که در صورت نبود چادر مسافرتی ایده آل نمی توانید در شرایط سخت کوهستان دوام بیاورید . استفاده از چادر های مسافرتی معمولی برای سفر های کوهستانی و برای کوهنوردان هیچگاه توصیه نمی شود چرا که نمی تواند سرپناهی ایمن و خوبی باشد .

یک چادر کوهنوردی بایستی در برابر باد های شدید که نظیر آن همواره در مناطق کوهستانی می وزد مقاوم و با ثبات باشد . در این نوع مناطق در بیشتر ماه های سال هوا بسیار سرد است به همین دلیل چادر مسافرتی شما بایستی به گونه ای باشد که انرژی گرمایی را در داخل چادر ذخیره کند و از وارد شدن سرما به داخل چادر جلوگیری کند . دیگر ویژگی های چادر های کوهنوردی این است که چادر باید در برابر باران و برف های شدید نفوذ ناپذیر باشد .

همه چیز هایی که باید برای خرید چادر کوهنوردی بدانید

همه چیز هایی که باید برای خرید چادر کوهنوردی بدانید

آرگونومی ساخت چادر کوهنوردی استاندارد

یکی از فاکتور های مهم چادر های کوهنوردی نوع ساختار و آرگونومی فریم چادر خواهد بود که باید در هنگام خرید چادر کوهنوردی به آن دقت کنید . یک چادر کوهنوردی بایستی سقف کوتاه و گرد ( به اصطلاح گنبدی شکل ) داشته باشد چرا که این نوع طراحی موجب ثبات چادر مسافرتی در برابر طوفان ها و باد های شدید می باشد زیرا چادر هایی که ساختار گنبدی شکل دارند می توانند باد را به آرامی منحرف کنند و از بلند شدن خود جلوگیری کند . پس در هنگام خرید چادر کوهنوردی به این موضوع دقت کنید و از خرید چادر هایی که ارتفاع بلند تری را دارند اجتناب کنید .

در بدنه چادر های مسافرتی اغلب پنچره ای وجود ندارد و یا دارای پنجره های کوچک هستند چرا که پنجره ها موجب ایجاد درز هایی بر روی بدنه می شود که بهتر است چادر های کوهنوردی آن ها را نداشته باشد زیرا نیاز چندانی نیز به پنجره نخواهد بود . البته وجود پنجره برای رفت و آمد الزامی است که اغلب چادر های کوهنوردی دارای درب های کوچک تری هستند .

همه چیز هایی که باید برای خرید چادر کوهنوردی بدانید

بهترین جنس و نوع بدنه برای چادر کوهنوردی

یکی از ویژگی هایی که تمامی چادر های مسافرتی به خصوص چادر های کوهنوردی می بایست آن را دارا باشد ویژگی ضد آب بودن است چرا که در مناطق کوهستانی امکان بارش باران و برف در میزان بسیار بالا وجود دارد بنابراین سعی کنید چادر هایی را انتخاب کنید که بدنه آن ها صددرصد ضد آب باشد . پارچه های پلی استری از بهترین پارچه های شمعی هستند که برای ساخت چادر های مسافرتی معمولی و حرفه ای از آن استفاده می شود چرا که در برابر رطوبت مقاوم بوده و از ورود آب جلوگیری می کند . همچنین وزن سبک آن ها باعث شده است تا جنس محبوبی برای ساخت چادر ها باشد .

چادر های کوهنوردی حرفه ای و درجه یک اغلب دارای ساختار دوپوش می باشند ، این نوع از چادر ها عمدتا دارای دو پوشش هستند که پوشش اصلی و بدنه اولیه آن ها از پارچه قابل تنفس و روکش ثانویه آن از پارچه ضد آب تشکیل شده است . علت ساختار دوپوش چادر های مسافرتی عرق نکردن چادر در آب و هوای سرد و آب و هوای گرم می باشد ، همچنین این نوع از چادر های مسافرتی مقاوم تر در برابر باران و سرما هستند . این در حالی است که بدنه اصلی رطوبت داخل چادر را به بیرون از خود راه داده و پوشش ضد آب ثانویه آن از وارد شدن رطوبت به داخل چادر جلوگیری می کند .

همه چیز هایی که باید برای خرید چادر کوهنوردی بدانید

از آن جا که نحوه قرار گرفتن پوشش دوم کمی با فاصله از بدنه چادر مسافرتی است ، هوای میانی دو بدنه به عنوان عایق عمل کرده و باعث می شود تا سرمای بیرون به داخل چادر درز نکند و همچنین گرمای ذخیره شده در داخل چادر مسافرتی به بیرون راه پیدا نکند . این ویژگی باعث می شود تا کوهنوردان بتوانند در شرایط بد جوی و سرمای کوهستان اردو زده و سرپناهی خوب و مناسب برای خود داشته باشند .

بهترین حجم ، وزن و نوع سازه چادر کوهنوردی

چادر های مسافرتی کوهنوردی به دلیل اینکه در اغلب اوقات به صورت دستی حمل می شوند و در مناطقی از آن ها استفاده می شود که با ماشین نمی توان به آن جا رفت نیاز است تا وزن و حجم بسته بندی بسیار کمی را داشته باشند تا بتوان به سهولت چادر کوهنوردی را جابجا کرد . دو فاکتور مهمی که باعث ایجاد چادر مسافرتی با وزن بسیار کم و حجم کوچک می شود جنس استفاده شده در ساخت محصول و همچنین نوع سازه چادر های مسافرتی می باشد .

همانطور که در بخش قبل اشاره شد ، چادر های کوهنوردی اغلب از بدنه ای با پارچه های شمعی پلی استری ساخته شده اند ، این اجناس وزن بسیار سبکی دارد که باعث سبکی چادر شده است ، اما چادر های مسافرتی علاوه بر بدنه دارای فریم و سازه نیز می باشند که وزن بیشتر چادر ها را فریم تشکیل می دهد . برای ساخت بیشتر چادر های کوهنوردی حرفه ای از اجناسی چون آلومینیوم و فایبرگلاس استفاده شده است چرا که این دو جنس علاوه بر استحکام بسیار بالایی که دارند وزن بسیار سبکی دارند که باعث سبک شدن چادر های مسافرتی شده تا جابجایی ساده تری داشته باشند.

همه چیز هایی که باید برای خرید چادر کوهنوردی بدانید

چادر های مسافرتی که اغلب برای کوهنوردی استفاده می شوند دارای فریمی از نوع عصایی هستند چرا که این نوع از فریم ها از بدنه جدا شده و در ابعاد بسیار کمتری بسته بندی می شوند به همین علت سعی کنید که از چادر های کوهنوردی عصایی استفاده کنید . فروشگاه اینتکس بزرگترین فروشگاه اینترنتی چادر کوهنوردی در ایران است که می توانید انواع چادر های با کیفیت و مناسب کوهنوردی را مشاهده و آن ها را با قیمت مناسب خریداری کنید .

Leave a Comment