چادر مسافرتی خوب چه ویژگی هایی دارد ؟

همواره یکی از سوالاتی که ذهن دوست داران چادر مسافرتی را درگیر می کند این سوال است که چادر مسافرتی خوب چه ویژگی هایی دارد ؟ امروزه استفاده از چادر های مسافرتی به دلیل وجود ماشین های شخصی رونق پیدا کرده است چرا که دیگر حمل و نقل وسایل همراه و ضروری راحت تر می شود ، چادر های مسافرتی نیز یکی از این اقلام است که در صورت وجود وسایل نقلیه حمل و نقل آن ساده تر می شود . اما لازم است بدانید که چادر های مسافرتی به دو دسته کلی ساده و حرفه ای تقسیم می شوند .

چادر های مسافرتی ساده عموما توسط خانواده ها مورد استفاده قرار می گیرد و اغلب مناسب آب و هوای معتدل است ، اما چادر های مسافرتی حرفه ای که از نظر طراحی و آرگونومی ساخت متفاوت هستند مناسب برای کوهنوردی و کمپ های تفریحی است . اما قبل از هر چیری می بایست تصمیم خود را بگیرید و بدانید که قرار است از چادر مسافرتی خود در چه مکان ها و شرایط جوی استفاده خواهید کرد تا بتوانید چادر مسافرتی مناسب و خوبی را انتخاب کنید .

اما در ادامه این مطلب قصد داریم تا با بررسی انواع چادر های مسافرتی خانوادگی و ساده و همچنین چادر های مسافرتی حرفه ای و کوهنوردی تفاوت آنها را بیان کنیم و جواب سوال چادر مسافرتی خوب چه ویژگی هایی دارد ؟ را به شما عزیزان و دوست داران چادر مسافرتی بدهیم پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید .

جنس چادر مسافرتی

بزرگ ترین خصوصیت و ویژگی هر چادر مسافرتی خوب این است که بدنه محصول ضد آب باشد ، اما ضد آب بودن بستگی به چند عامل دارد که مهم ترین آن جنس بدنه است . شرکت های زیادی اقدام به تولید چادر های مسافرتی می کنند که برخی از آن ها ممکن است نام ضد آب بودن را یدک بکشند اما اصلا اینگونه نیست . یکی از اجناس بسیار خوب برای تولید چادر های مسافرتی برزنت و پارچه های شمعی مانند پلی استر ، پلی اورتان و پلی اتیلن می باشد .

پارچه های نام برده شده در بالا ممکن است از نظر ضخامت متفاوت باشند اما در حالت کلی می توانند از نفوذ آب جلوگیری کنند. به عنوان مثال پارچه پلی استر در صورتی کاملا ضد آب است که از صددرصد پلی استر استفاده شده است و نوع درجه یک آن است ، در غیر این صورت شاید با کمی خیس شدن مقاوم باشد اما در صورت تداوم ممکن است آب را از خود عبور دهد . بیشتر چادر های مسافرتی حرفه ای را نیز از جنس پلی استر صددرصد با پوشش دوم از جنس پلی اورتان ایجاد می کنند .

نوع طراحی و آرگونومی چادر مسافرتی

نوع طراحی و آرگونومی ساخت یک چادر مسافرتی می تواند گویای کیفیت محصول باشد . چادر های مسافرتی از نظر طراحی و آرگونومی ساختشان مناسب برای شرایط مختلف جوی هستند ، پس می بایست در هنگام خرید چادر مسافرتی در رابطه با ساختار چادر مسافرتی مد نظرتان تحقیق کنید . به عنوان مثال چادر های مسافرتی مناسب برای آب و هوای معتدل و مساعد از تعداد پنجره های بیشتری برخوردار هستند ، سقف آن ها بلند است ، ابعاد بزرگ تری دارند ، درب آن ها بزرگ بوده و ممکن است دارای چندین درب باشند ، برخی از آن ها دارای سایه بان هستند ، پنجره های آن ها قابل باز شدن هستند و اغلب مجهز به توری می باشند .

اما در نقطه مقابل چادر های مسافرتی ساده و معمولی چادر های مسافرتی کوهنوردی و حرفه ای از نظر ساختاری بسیار متفاوت هستند . بیشتر چادر های مسافرتی حرفه ای به دلیل اینکه در شرایط جوی بد مانند کوهستان مورد استفاده قرار می گیرند سقف آن ها به نسبت کوتاه است ، داشتن سقف کوتاه و گنبدی شکل یا همان گرد موجب می شود که چادر در برابر طوفان های شدید ایستادگی کند و با منحرف کردن باد استقامت لازم را داشته باشد . از طرفی این نوع ساختار کاملا آبگریز بوده و آب باران و حتی برف را به اطراف خود هدایت می کند .

چادر های مسافرتی کوهنودی همچنین در اغلب نمونه ها فاقد پنجره هستند و تنها یک درب برای ورود و خروج بر روی آن ها وجود دارد . در صورت وجود پنجره نیز بسیار کوچک آن را طراحی می کنند و درز های آن به خوبی پوشیده شده و دوخت بسیار عالی را دارند . اغلب چادر های کوهنوردی همانطور که در بخش اول مطلب اشاره شد از یک پوشش دوم برخوردار اند تا در صورت نیاز با استفاده از پوشش دوم بتوانید دیگر درز های چادر را بپوشانید و مانع از هدر رفتن انرژی و گرمای داخل چادر شوید .

در میان این چادر های نام برده شده یک نوع چادر مسافرتی که با نام چادر مسافرتی ساحلی آن را می شناسیم نیز طراحی شده اند ، این نوع چادر ها صرفه جهت ایجاد حریم خصوصی و نیز وجود یک سایه بان طراحی شده اند و اصولا اطراف آن باز است ، همچنین تعداد پنجره های بیشتر و بزرگی دارند و درب آن ها نیز بسیار بزرگ است ، حتی در بسیاری از چادر های مسافرتی ساحلی و حتی معمولی سایه بان های عصایی نیز طراحی شده اند که می توانید از آن ها استفاده کنید .

وزن ایده آل چادر مسافرتی

از دیگر خصوصیات چادر های مسافرتی وزن و حجم بسته بندی محصول می باشد ، به همین ترتیب می بایست در هنگام خرید چادر مسافرتی به این نکات نیز توجه داشته باشید . همانطور که می دانید چادر های مسافرتی در سفر استفاده می شود و عمدتا می بایست آن را حمل و جابجا کرد ، لازمه حمل آسان و راحت تر وزن پایین و همچنین حجم کم محصول می باشد . نکته حائز اهمیت این است که نبایستی کاهش وزن محصول و حجم آن بر روی استحکام و دوام چادر مسافرتی تاثیر گذار باشد . به طور مثال صحیح نیست که از قطر پایه ها کم کرده تا وزن محصول کاهش یابد .

شرکت های تولید کننده چادر های مسافرتی با در نظر گرفتن این موضوع چادر های مسافرتی خود را از اجناس بسیار مرغوب ، مقاوم و در عین حال سبک وزن انتخاب کرده اند تا بدین ترتیب بتوانند علاوه بر ایجاد چادر مسافرتی محکم ، محصولی سبک و قابل حمل را ارائه دهند .

مهم ترین قسمت چادر مسافرتی که نقش مستقیمی بر افزایش و یا کاهش وزن چادر مسافرتی دارد پایه ها ( ستون ، فریم یا همان سازه چادر مسافرتی ) می باشد . امروزه شرکت های بزرگ تولید کننده چادر های مسافرتی با در نظر گرفتن این موضوع پایه های بیشتر چادر های مسافرتی خود را از دو جنس آلومینیوم و فایبرگلاس تولید می کنند . همچنین استفاده از فولاد و آهن نیز در ساخت برخی از چادر های مسافرتی بزرگ استفاده می شود اما چادر های مسافرتی خانوادگی و یا حرفه ای از دو جنس یاد شده ایجاد می شوند چرا که این اجناس بسیار سبک هستند .

فایبرگلاس که نوعی کامپوزیت پلیمری می باشد و از مواد نفتی و پشم شیشه ساخته شده از استحکام بسیار بالایی برخوردار است ، در برابر ضربه و فشار مقاوم بوده و بهترین مزیت آن وزن کم می باشد . آلومینیوم نیز همانطور که بسیاری از شما از خصوصیات آن مطلع هستید تنها فلز مقاوم و با دوامی است که به نسبت جرم خود وزن کمی دارد . به طور کلی چادر های مسافرتی خانوادگی وزنی در حدود ۲ الی ۶ کیلوگرم دارند ، اما چادر های مسافرتی کوهنوردی زیر ۳ کیلوگرم وزن دارند چرا که می بایست آن را به صورت دستی حمل کرد .

حجم ایده آل چادر مسافرتی

همانطور که در بخش قبلی اشاره شد حجم چادر مسافرتی نیز از فاکتور های مهم خرید چادر مسافرتی می باشد ، لذا هر چه حجم بسته بندی محصول کمتر باشد جابجایی آن نیز ساده تر خواهد بود . به همین دلیل چادر های مسافرتی را با ساختار متفاوت تولید کردند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند . چادر های کوهنوردی از آن جا که بیشتر توسط کوله پشتی حمل می شوند به نسبت چادر های معمولی حجم کمتری دارند . 

سازه چادر مسافرتی

چادر های مسافرتی از نظر سازه به سه دسته اصلی تقسیم می شوند که هر کدام از آن ها دارای خصوصیات منحصر به فرد هستند . چادر مسافرتی فنری که در ایران استفاده از آن بسیار رونق دارد به صورت تاشو راه اندازی و جمع آوری می شوند که برای راه اندازی آن به زمان بسیار کمی نیاز دارید ، اما این نوع چادر مسافرتی حجم بسته بندی بالایی نسبت به دو نمونه دیگر دارد ، همچنین وزن آن ها کمی بیشتر است . توصیه می شود که در صورت داشتن وسیله نقلیه این چادر ها را خریداری کنید و از آن ها در شرایط آب و هوایی مساعد استفاده کنید .

چادر مسافرتی عصایی نیز نوع دیگری از چادر های مسافرتی می باشد که به دلیل مجزا بودن بدنه و پایه ها نیازمند راه اندازی هستند و ممکن است راه اندازی آن ۵ دقیقه طول بکشد اما با این حال یکی از مقاوم ترین نوع سازه ای می باشد ، لازم به ذکر است که چادر های مسافرتی عصایی حجم بسته بندی بسیار کمی دارند و مناسب ترین چادر های کوهنوردی نیز از این نوع سازه برخوردار اند .

اما چادر مسافرتی اتوماتیک نیز دیگر سازه های کاربردی در تولید چادر های مسافرتی می باشد ، این نوع چادر های مسافرتی راه اندازی آسان تری به نسبت چادر های عصایی دارند چرا که سازه چتری آن را می بایست تنها از یکدیگر باز کنید . حجم این نوع سازه نیز از چادر مسافرتی فنری کمتر است . مقاوم ترین نوع سازه سازه اتوماتیک می باشد که بیشتر برای ساخت چادر های مسافرتی بزرگ و چندین نفره از آن استفاده می شود .

Leave a Comment